Zapewne pijąc piwo ze znajomymi nie raz ktoś rzucił tekstem o „zupie chmielowej”. Czy rzeczywiście można w ten sposób nazwać piwo? Co jest jego głównym składnikiem? Czy można zrobić piwo bez chmielu?
Na te i inne pytania otrzymasz odpowiedź podczas piątkowej prelekcji. Zrobimy przegląd podstawowych składników piwa. Dowiesz się z czego piwo robiono kiedyś i jakie składniki do piwa dodają piwowarzy w czasach piwnej rewolucji!

Prowadzący:Jonatan Młodziński

Pasjonat dobrego smaku. Od kiedy tylko pamięta, poszukiwał różnorodności wśród smaków i zapachów. W 2014 roku zaczął warzyć piwo w domu, a niewiele wcześniej dowiedział się, że piwo może smakować inaczej niż bezsmakowy, jasny lager. Regularnie warzy piwo w domu i bierze udział w konkursach piwowarskich. Od niedawna jest prezesem Łódzkiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Wielki miłośnik kawy, która od kilku lat również jest jego pasją.

Muzea, dawne i działające browary, szlaki tematyczne. Miasta, puby, festiwale. Wszędzie tam gdzie piwo zostawia swój ślad są chętni by zobaczyć czy przeżyć coś ciekawego.
Belgia, Wielka Brytania, Czechy, Brazylia … Te oraz inne kraje mocno postawiły na turystykę piwną. Przyjrzymy się ich inicjatywom by zobaczyć co się także dzieje w Polsce.
Prowadzący: Jan Lichota

Urodzony w Warszawie piwny globtroter, obecnie mieszkający w Belgii. Przez wiele lat kierownik działu prawnego stowarzyszenia europejskich browarów „The Brewers of Europe” oraz działacz na rzecz piwnych konsumentów w Europejskiej Unii Konsumentów Piwa /EBCU/. Członek piwnych stowarzyszeń w Polsce i zagranicą. Poza codzienną pracą w turystyce reporter dla pism branżowych w tematyce piwnej (i nie tylko) oraz badacz naukowy.

Szkolenie poprowadzi Michał Zieliński – sędzia piwny, klasy eksperckiej, certyfikowany
przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.

Profesjonalne szkolenie sensoryczne I stopnia (24 marca – piątek) SALA 2

Plan szkolenia:

1) Czym jest piwo i z czego powstaje – historia piwa oraz surowce piwowarskie. (30 min.)
2) Jak degustować piwo? Co trzeba znać, a czego unikać przy profesjonalnej ocenie piwa? (20 min.)
3) Pokal czy tulip – rodzaje szkła, jak dobierać je do różnych gatunków piwa? (20 min.)
4) Omówienie podstawowych wad w piwie na podstawie 20 próbek FlavorActiV – źródła powstawania oraz deskryptory. (200 min.)
5) Pytania kursantów.

Podstawowe pojęcia w piwnym kolekcjonerstwie,co zbierać, jak przechowywać, sposoby na powiększenie kolekcji.

Prowadzący: Grzegorz Niedomagała

Grzegorz Niedomagała – przewodniczący łódzkiego Kręgu Lokalnego Bractwa Piwnego, kolekcjoner birofiliów

Europejska Unia Konsumentów Piwa istnieje od 1990 roku. Od tego czasu Europa i świat się bardzo zmieniły. Prawodawstwo, gospodarka, marketing czy samo piwo miały istotny wpływ na dzisiejszy rynek piwa.
Jakie są najbardziej istotne sprawy dla piwnego konsumenta dzisiaj?
Co się dzieje na arenie europejskiej?
Czy konsumenci są tacy sami w całej Europie?
Te pytania oraz inne tematy pokierują piątkową prelekcję.
Prowadzący: Jan Lichota

Urodzony w Warszawie piwny globtroter, obecnie mieszkający w Belgii. Przez wiele lat kierownik działu prawnego stowarzyszenia europejskich browarów „The Brewers of Europe” oraz działacz na rzecz piwnych konsumentów w Europejskiej Unii Konsumentów Piwa /EBCU/. Członek piwnych stowarzyszeń w Polsce i zagranicą. Poza codzienną pracą w turystyce reporter dla pism branżowych w tematyce piwnej (i nie tylko) oraz badacz naukowy.

Emigracja wydaje się być domeną ludzkości. Mimo, że już tysiące lat temu ludzkość porzuciła wędrowny tryb życia, to po dziś dzień pewne społeczności stale się przemieszczają. I o ile utarło się, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, to jednak właśnie piwo od zawsze towarzyszyło człowiekowi w jego podróżach. Zapraszam was na wycieczkę po kulisach owych wędrówek, podczas której odwiedzimy kolebkę starożytnego piwowarstwa, klasztorne mury średniowiecznej Europy i poznamy wpływ II Wojny Światowej na rozwój domowego piwowarstwa w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Prowadzący: Eliasz Grot

Śledzie, boczek, ostrygi, papryczki habanero, wodorosty, słód wędzony owczymi odchodami i szczypta egzotycznej rośliny na potencję. Browary potrafią zaskoczyć nietypowym dodatkiem użytym do uwarzenia piwa. Przebrnijmy więc przez najbardziej odjechane polskie piwa, stosując się do zasady „im dalej w las, tym bardziej hardkorowo”. Czy Wasze żołądki to wytrzymają?

Prowadzący: Łukasz Matusik

Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi, pracując na stanowisku specjalisty ds. social media, Bloguje o piwie od ponad 4 lat, starając się przede wszystkim edukować czytelników. Stawia na teksty jak najciekawsze, dotykające ważnych kwestii, również społecznych. Prywatnie miłośnik treningu siłowego i wypraw rowerowych.

W imieniu łódzkiego kręgu Bractwa Piwnego oraz Targów Piw Regionalnych „Piwowary 2017” mamy przyjemność zaprosić wszystkich kolekcjonerów na giełdę birofilistyczną, która odbędzie się w Nowej Hali Expo przy al. Politechniki 4 w dniu 25 marca 2017 od godz.12.00. Bilet wstępu na targi jest jednocześnie biletem na giełdę. Rezerwacja stolików bezpłatna poprzez formularz poniżej. Podczas giełdy będzie można nabyć okolicznościowy kapsel.

Rejestracja
Warzenie piwa stało się w ostatnim czasie bardzo popularnym hobby w Polsce i na całym świecie. Coraz więcej osób odkrywa, że w domu można robić piwa dużo lepsze i ciekawsze od większości sprzedawanych w sklepach. I nie jest to wcale trudne!

Na warsztatach dowiesz się:

jakiego sprzętu potrzebujesz by zacząć przygodę z piwowarstwem
jak wygląda cały proces warzenia piwa z zacieraniem słodu
jakich surowców potrzebujesz do uwarzenia piwa
w jaki sposób fermentować i butelkować piwo
jakich błędów unikać

Warsztat poprowadzą doświadczeni piwowarzy z Łódzkiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych

Rejestracja

Szkolenie poprowadzi Michał Zieliński – sędzia piwny, klasy eksperckiej, certyfikowany
przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.

Profesjonalne szkolenie sensoryczne II stopnia (25 marca – sobota)

1) Szczegółowa charakterystyka poszczególnych surowców piwowarskich oraz ich wpływ na profil piwa. (45 minut)
2) Typologia stylów piwa – omówienie podziału oraz szczegółowe przedstawienie kilku głównych gatunków piwa. (90 min.)
3) Prezentacja arkusza oceny piwa według PSPD. Omówienie zasad oceny piwa. (15 min.)
4) Degustacja kilku piw komercyjnych ze szczegółowym omówieniem wad oraz profilu smakowego piwa. (150 min.)
5) Pytania uczestników, krótka anonimowa ankieta.

Dawno, dawno temu, w mroku wieków średnich sztuka warzenia piwa była owiana czarodziejską aurą. Kiedy uniwersytecka wiedza na ten temat nie istniała a proces fermentacji uważano za magię o finalnym smaku piwa decydowała m.in. pogoda, fazy księżyca oraz diabeł zwany Browarniczkiem i bogu ducha winien kot. Zapraszam was na wycieczkę po czasach, kiedy produkcja piwa bardziej przypominała rytualny obrzęd niż zespół naukowo wytłumaczonych, chronologicznie ułożonych czynności, które mają na celu stworzyć trunek doskonały.

Prowadzący: Eliasz Grot

Fakt, że zostałem urodzony w dniu uwarzenia pierwszej warki Pilsnera Urquella przesądził o moim losie. Przebywam na planecie Ziemia już od przeszło 30-tu lat. W tym czasie zostałem podróżnikiem, kulturoznawcą, piwowarem. Fascynuje mnie kultura picia piwa, technologia jego wytwarzania oraz ten niepowtarzalny smak. Pierwszy złoty trunek wypiłem 17 lat temu temu- Brok Sambor z Koszalina. Dziewicze piwo uwarzyłem u stóp Karpat, w Wieliczce, dziewięć lat temu. Był to podwójnie chmielony schwartzbier. Ostatnie lata to pasmo podróży, których celem jest poszukiwanie coraz to nowszych aspektów kultury piwnej. Tak trafiłem m.in do Czech, Belgii, Niemiec, Holandii, Anglii czy Szkocji. W tym ostatnim kraju pracowałem jako piwowar w Isle of Arran Brewery.

witaminy i pierwiastki (minerały) zawarte w piwie i ich wpływ na człowieka, kosmetyki piwne, piwne SPA.

Przewodniczący łódzkiego Kręgu Lokalnego Bractwa Piwnego, kolekcjoner birofiliów

Każdy kto zetknął się kiedyś z piwem zapewne słyszał również wiele historii na jego temat. Powszechny i łatwy dostęp do różnego rodzaju informacji sprzyja rozpowszechnianiu się wielu mitów na temat piwa. Często pochodzą one z przed wielu lat, a wiele urosło do rangi teorii spiskowych. Postaram się przedstawić i zweryfikować najbardziej powszechne piwne mity krążące w piwnych świecie.

prowadzący:Rafał Kluza

Z wykształcenia chemik, piwny świr z zamiłowania. Poznawać piwny zacząłem ponad 10 lat temu. Jak wielu najpierw spróbowałem „jasnego pełnego”, jednak dość szybko zacząłem szukać czegoś innego niż koncernowy euro lager. Często było to szukanie tylko w książkach, ponieważ półki sklepowe w tamtym czasie rzadko coś oferowały. W 2013 roku po raz pierwszy spróbowałem własnoręcznie uwarzonego piwa, od tego czasu brałem udział w kilku piwnych konkursach, z różnymi rezultatami. Obecnie od ponad roku prowadzę sklep z piwami rzemieślniczymi i nadal poszukuję ciekawych piw, jednak już nie tylko dla siebie.

Prowadzący: Tomasz kopyra

Prosument, czyli połączenie producenta i konsumenta, piwowar domowy współpracujący z Browarem Widawa, ekspert branży piwowarskiej, jeden z członków założycieli Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, sędzia certyfikowany PSPD i BJCP, krytyk piwny, bloger i publicysta (Piwowar, Magazyn Wino), vloger (twórca największego piwnego kanału na YouTube), autor książki „Piwo. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka”.

Od kilku lat prężnie rozwija się w naszym kraju piwowarstwo rzemieślnicze, które jest alternatywą dla browarów przemysłowych. W wystąpieniu chciałem zwrócić uwagę na rolę , jaką w tej rewolucji odgrywają browary restauracyjne ( na przykładzie największej sieci takich browarów w Polsce – Bierhalle) , które często są deprecjonowane przez środowisko piwowarskie.

Prowadzący: Krzysztof Zwalik

główny piwowar Browaru Bierhalle Łódź – Manufaktura. W branży piwowarskiej pracuje od 2006 roku. Piwowarem jestem od 2012 roku. W tym czasie udało mi się zdobyć doświadczenie na niemal wszystkich stanowiskach występujących w browarze przemysłowym i restauracyjnym, a piwa przeze mnie uwarzone zdobyły kilkanaście nagród na różnych konkursach m.in. złoto w kategorii Pils i srebro w kategorii Stout na KPR Poznań 2016.

 

prowadzący: Tomasz Kopyra – prosument, czyli połączenie producenta i konsumenta, piwowar domowy współpracujący z Browarem Widawa, ekspert branży piwowarskiej, jeden z członków założycieli Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, sędzia certyfikowany PSPD i BJCP, krytyk piwny, bloger i publicysta (Piwowar, Magazyn Wino), vloger (twórca największego piwnego kanału na YouTube), autor książki „Piwo. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka”.

Uwielbiasz piwo? Docenisz je jeszcze bardziej, jeśli wypijesz je z odpowiedniego szkła! W czasie tej prelekcji Jurek z bloga jerrybrewery.pl opowie o historii naczyń do piwa, dlaczego sięgają po nie fani dobrego piwa oraz jak dobierać szkło do konkretnej sytuacji.

Prowadzący: Jurek Gibadło

jerrybrewery.pl

Były dziennikarz muzyczny, obecny PRowiec i wzięty pasjonat piwa. Nie lubi określenia „bloger”, dlatego przedstawia się jako „medium piwne”, albo po prostu Beer Geek. Pisze i mówi o cudzym piwie od kilku lat, swoje warzy od roku z nadzieją, że kiedyś przeniesie produkcję na duży browar. Po godzinach, oprócz degustacji, zdziera gardło w kapeli rockowej oraz zarywa nocki oglądając mecze NBA. Obowiązkowo przy akompaniamencie dobrej muzyki!

Wieczorem PIWOWARY zmieniają się w arenę muzyczną. Na scenie zobaczymy chłopaków z BEATSIDE ,4-osobową ekipą beatboxową w składzie: Bolan, Deser, Emeren, Qla. Każdy z osobna przez ponad dekadę udoskonalał swoje umiejętności w dziedzinie beatboxu oraz jest utytułowanym zawodnikami wielu prestiżowych bitew beatboxowych (m.in. SCABB, WBW, MHHF).

Jako zespół‚ na scenie muzycznej pojawiliśmy się pod koniec 2013 r. Graliśmy wiele koncertów na terenie całej Polski u boku takich artystów jak: O.S.T.R., DJ Haem, Hades, Grubson, Zbuku, donGURALesko, Trzeci Wymiar, Dub FX, Killa Kela, Green, PMM, Big Cyc, Pih, Abradab, Marika, Gooral i wielu innych. Obecnie są w trakcie tworzenia swoje debiutanckiego albumu. Więcej informacji o ich osiągnięciach na http://www.beatside.pl