Aromat

Intensywne nuty chmielowe o charakterze: cytrusowym, żywicznym, kwiatowym, perfumowym, żywicznym, sosnowym. Aromaty starego chmielu – serowe, skarpetowe – są wadą! Mogą pojawiać się lekkie estry owocowe, implikujące owocowy aromat do bardzo wysokiego poziomu. Lekkie słodowe nuty są obecne, ale na niższym poziomie niż w English IPA. W mocniejszych wersjach dopuszczalny jest delikatnie wyczuwalny alkohol. Nie może być jednak rozpuszczalnikowy.

Wygląd

Barwa od złocistej do ciemno bursztynowej. Powinno być klarowne, acz dopuszczalna jest lekka mglistość, wynikająca przede wszystkich z chmielenia na zimno. Obfita piana o białym tudzież delikatnie żółtym kolorze. Powinna być trwała.

Smak

Posmaki chmielowe od średnich do intensywnych. Mają uosabiać charakter amerykańskich chmieli, czyli: cytrusowy, owocowy, kwiatowy, żywiczny i sosnowy. Posmaki starego chmielu są ewidentną wadą! Goryczka od średnio intensywnej do bardzo intensywnej, zdecydowanie dominuje w profilu tego piwa. Nie może być jednak szorstka, ściągająca ani zalegająca. Niskie smaki słodowe, głównie zbożowe acz odrobina nut karmelowych tudzież chlebowo – tostowych jest dopuszczalna. Brak diacetylu. Mogą pojawiać się lekkie estry owocowe. W mocniejszych wersjach może pojawiać się lekkie muśnięcie alkoholu. Posmaki rozpuszczalnikowe czy fuzlowe są jednakże wadą. Finisz wytrawny, może być delikatnie cierpki.

Tekstura

Wysycenie umiarkowane do średnio – wysokiego. Od lekkie do średniej treściwości. Dopuszczalna delikatna cierpkość. Wersje mocniejsze mogą być lekko rozgrzewające.