RUSSIAN IMPERIAL STOUT

Aromat

Bogaty, intensywny i złożony. Dominują nuty palone, kawowe, gorzkiej czekolady. Mogą być dodatkowo uzupełniane aromatami: karmelowymi i zbożowymi, które nie mogą jednak przysłaniać cech palonego słodu. Nuty spalenizny są niepożądane. Estry owocowe mogą być od niskich po umiarkowanie mocne. Najczęściej przybierają postać ciemnych owoców (śliwek, suszonych śliwek, rodzynek). Aromat chmielowy może być na poziomie od bardzo niskiego po intensywny, nie może jednak absolutnie zdominować profilu piwa. Aromaty te mogą pochodzić od różnych odmian chmielu, dopuszczalne są zatem zarówno żywiczne, ziołowe, jak i cytrusowe nuty pochodzące z chmielenia na zimno. Wyczuwalny lekki alkohol, który nie może być jednak ostry, palący ani rozpuszczalnikowy. Wraz z leżakowaniem mogą pojawiać się delikatne aromaty winne albo porto. Diacetyl jest wadą.

Wygląd

Barwa od ciemno brązowej do czarnej. Nieprzezroczyste. Piana drobno pęcherzykowa, obfita, zazwyczaj gęsta. Barwa piany od jasno brązowej do ciemnobrązowej. Najczęściej piana jest gęsta, ale jej trwałość skorelowana jest z zawartością alkoholu i może być od słabej do umiarkowanej.

Smak

Bardzo bogaty, intensywny i złożony. Umiarkowany do bardzo intensywnego posmak palony, kojarzący się z kawą, gorzką czekoladą czy kakao. Może być uzupełniony lekkimi nutami opiekanymi, karmelowymi, toffi czy prażonymi, nie mogą one jednak dominować w smaku. Nuty spalenizny są niepożądane, podobnie jak diacetyl. Estry owocowe od niskich do intensywnych i mogą przyjmować postać ciemnych owoców: śliwek, suszonych śliwek, rodzynek. Mogą być implikowane przez różne dodatki, a także cechy piwa wynikające z leżakowania. Posmaki chmielowe na niskim poziomie. Nie mogą nigdy wysuwać się na pierwszy plan. Goryczka jednak może być implikowana przez paloność czy alkohol nawet do średniego poziomu. Moc alkoholowa powinna być dobrze wyczuwalna, ale nie może gorąca, ostra albo „rozpuszczalnikowa”. Finisz wytrawny do umiarkowanie słodkiego, wraz z utrzymującym się posmakiem, goryczką oraz rozgrzewającym, alkoholowym ciepłem. Dojrzewanie tego piwa może mieć wpływ na balans i i intensywność smaku, niektóre mogą stać się łagodniejsze wraz z czasem, a niektóre bardziej dojrzałe, winne albo podobne do smaków porto.

Tekstura

Wysycenie na niskim poziomie, może wzrastać wraz z leżakowaniem. Pełnia smaku od średniej do bardzo wysokiej, maleje wraz z leżakowaniem. Piwo nie powinno być jednak „syropowate”. Obecne i zauważalne delikatne, łagodne rozgrzanie wynikające z zawartości alkoholu. Rośnie ono wraz z dojrzewaniem piwa. Nigdy jednak nie powinno być piekące czy rozpuszczalnikowe.