Intebrud2017

VR w budownictwie

Developerzy i architekci coraz chętniej korzystają z możliwości jakie daje rzeczywistość wirtualna. Z myślą o nich zorganizowane zostaną pokazy kilku wiodących rozwiązań z tej dziedziny. Będą to między innymi:
edytor do samodzielnego tworzenia interaktywnych prezentacji w wirtualnej rzeczywistości (bez konieczności zakupu drogiego sprzętu) oraz zaawansowane oprogramowanie technologii VR do wizualizacji projektów architektonicznych.

Otwarte prezentacje VR

W sobotę i w niedzielę (11 – 12 marca) organizatorzy targów zaplanowali otwarte prezentacje poświęcone wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości w pracy architektów, firm budowlanych i architektów. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni będzie można poznać między innymi takie rozwiązania jak RENDERLights i Twinmotion 2016.

Spotkanie dla developerów i architektów

Głównym elementem spotkania będzie nauka tworzenia interaktywnych prezentacji w wirtualnej rzeczywistości z wykorzystaniem narzędzia Everyplace. Zawiera ono wizualny edytor, który pozwala na prezentowanie przestrzeni wzbogacając ją o informacje tekstowe, grafiki, zdjęcia i space plany. Cały proces nie wymaga drogiego sprzętu, czy też odpowiedniego przygotowania komputerowo – graficznego.

Każda prezentacja stworzona przy udziale narzedzia Evryplace ma unikalny adres www, który można wysłać mailem, SMSem, przez Facebooka lub Twittera do dowolnej grupy odbiorców na świecie. Prezentacje Evryplace można też łatwo umieścić na własnej stronie internetowej.

Unikalną funkcją Evryplace jest także możliwość prezentacji zdalnej na żywo. Dzięki tej funkcji, prezentujący widzi na swoim komputerze dokładnie to, na co patrzy klient. Klient nie czuje się 'samotny w świecie VR' zaś sprzedawca może komentować dokładnie to, na czym skupia się klient lub go odpowiednio poprowadzić.

Spotkanie odbędzie się w piątek (10 marca) o godzinie 11:00, a poprowadzi je Grzegorz Jabłoński: Prezes software house Fream SA z Wrocławia.

Wirtualne mieszkania

Zakup mieszkania lub domu zajmuje średnio około 2 miesięcy. Sporych problemów kupującym zazwyczaj przysparza zdobycie pieniędzy oraz ostateczny wybór nieruchomości. W ostatnim czasie proces podejmowania decyzji udaje się jednak znacząco przyspieszyć dzięki zastosowaniu technologii VR.

Rzeczywistość wirtualna (VR) pozwalająca przenieść się w cyfrowy świat była do tej pory związana tylko z grami komputerowymi i internetowym przemysłem rozrywkowym. Od niedawna po technologię VR sięgają także developerzy i architekci, którzy mogą dzięki niej prezentować swoją ofertę zanim rozpoczną budowę. Aby obejrzeć dom lub mieszkanie w fazie „dziury w ziemi” wystarczy telefon komórkowy oraz specjalna tekturowa przystawka (tzw. cardboard). Oczywiście wrażenia z wirtualnego spaceru będą silniejsze jeśli sięgniemy po wyspecjalizowany sprzęt wart kilka tysięcy złotych. Dzięki specjalnie przygotowanym prezentacjom w rzeczywistości wirtualnej developerzy prezentowali już między innymi biura w wieżowcu Warsaw Spire w Warszawie oraz domy w podwrocławskich Komorowicach. Okazało się, że po wizycie w wirtualnym domu klienci szybciej podejmowali decyzję o zakupie (w przypadku domów w Komorowicach sprzedano je w 6 miesięcy).

Prezentacje VR przygotowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy pozwalają wsłuchać się w sugestie przyszłych mieszkańców i wziąć je pod uwagę podczas realizacji inwestycji. Wśród najbardziej innowacyjnych rozwiązań z dziedziny VR znalazło się ostatnio narzędzie Everyplace. Opracowane przez polską firmę rozwiązanie zawiera wizualny edytor, który pozwala na prezentowanie przestrzeni wzbogacając ją o informacje tekstowe, grafiki, zdjęcia i space plany. Cały proces nie wymaga drogiego sprzętu, czy też odpowiedniego przygotowania komputerowo-graficznego. – Każda prezentacja ma unikalny adres www, który można wysłać mailem, SMSem, przez Facebooka lub Twittera do dowolnej grupy odbiorców na świecie. Prezentacje Evryplace można też łatwo umieścić na własnej stronie internetowej – opowiada Grzegorz Jabłoński, współtwórca platformy Evryplace. Opracowane przez polską firmę narzędzie daje także możliwość prezentacji zdalnej na żywo. Dzięki tej funkcji, prezentujący widzi na swoim komputerze dokładnie to, na co patrzy przyszły właściciel mieszkania. Klient nie czuje się ‚samotny w świecie VR’ zaś sprzedawca może komentować dokładnie to, na czym skupia się jego klient lub go odpowiednio poprowadzić.

Nasi partnerzy