Intebrud2017

Inteligentne domy

Obecnie w skali całego świata funkcjonuje już kilkuset producentów inteligentnych rozwiązań dla domów. Dzięki nowoczesnym technologiom wszystkie urządzenia komunikują się ze sobą i wymieniają niezbędnymi informacjami. Rozwiązania z tej dziedziny będzie można zobaczyć podczas targów Interbud. Szczególnie warto odwiedzić stoiska firm: QL Controls (nr122), Stracer (nr 43) oraz Stowarzyszenia KNX Professionals (nr 125a).

Wyobraźmy sobie, że po długim dniu pracy wracamy do domu. Podjeżdżamy pod bramę, która wie że to właśnie nas należy wpuścić, a garaż już stoi otworem i zamknie się po tym jak będziemy w środku – tak będzie wyglądało życie w domach XXI wieku. Większość z inteligentnych rozwiązań jest dostępna dla każdego już teraz. 

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie inteligentnymi domami, w których wszystkie urządzenia komunikują się ze sobą i wymieniają niezbędnymi informacjami.

Według badań firmy Somfy już co piąty z ankietowanych Polaków żyje w przestrzeniach wypełnionych inteligentymi rozwiązaniami. Jest to możliwe dzięki technologiom mobilnym oraz powszechnemu dostępowi do Internetu. Najczęściej narzędziem służącym do pełnej kontroli wszystkiego co działa na prąd w domu i jego otoczeniu jest telefon komórkowy. – To dzięki niemu można kontrolować oświetlenie, systemy ogrzewania czy też żaluzje i rolety. Jedno przyciśnięcie, a wszystkie sprzęty w odpowiedniej kolejności uruchamiają się z odpowiednimi ustawieniami – mówi Tomasz Janecki ze Stowarzyszenia KNX Professionals, które promuje inteligentne rozwiązania dla domów i mieszkań. Okazuje się, że po uruchomieni aplikacji światło zapala się tylko tam gdzie jesteśmy, muzyka gra tylko tam gdzie chcemy, a temperatura w łazience podnosi się by zapewnić maksymalny komfort podczas wieczornej kąpieli. – Bardziej zaawansowane urządzenia same odczytają stan pogody i zabezpieczą nasz dom przed ewentualnym uszkodzeniem rolet i innych sprzętów wrażliwych na złą pogodę – dodaje Tomasz Janecki. Obecnie najpopularniejszym w skali całego świata standardem współpracy urządzeń ze sobą jest KNX. Wykorzystuje go kilkuset producentów, a część ich rozwiązań będzie można zobaczyć podczas targach Interbud.

Nasi partnerzy