Miejsca w Łodzi warte odwiedzenia.

Kompleks fabryczny Izraela K. Poznańskiego (Manufaktura)

XIX-wieczne imperium rodziny Poznańskich rozciąga się na 30 ha powierzchni. Całą produkcję oparło na tworzeniu bawełnianych tkanin.

W fabryce pracowało 12 tysięcy osób. Do dziś z samowystarczalnego kompleksu zachowały się budynki: przędzalni; tkalni; bielnika; wykańczalni; elektrowni; parowozowni; magazynów; domów robotniczych, straży pożarnej. W skład kompleksu wchodzi także pałac rodziny Poznańskich, nie bez powodu nazwany „łódzkim Luwrem”.

Kompleks jest wyrazem zamożności przemysłowca, obiektem przepychu i zbiorem różnych stylów, a zarazem jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów miasta. Dziś na terenie fabryki funkcjonuje największe centrum handlowo-usługowo-kulturalne w Polsce – „Manufaktura”.

Księży Młyn

Jest to największy kompleks fabryczny w Łodzi, liczący prawie 150 ha powierzchni.

Ponad 18 tysięcy osób pracowało tu przy produkcji towarów wełnianych i bawełnianych. Intensywny rozwój fabryki w drugiej połowie XIX wieku przyczyniło się do wzrostu fortuny „Króla Bawełny”. Karol Scheibler był najbogatszym mieszkańcem Łodzi oraz jednym z bogatszych w Europie. „Księży Młyn” to kompleks ponad 40 budynków fabrycznych, pięciu pałaców, parku Źródliska, osiedla domów robotniczych, szpitala, szkoły, konsumów (sklepów przyfabrycznych) oraz budynków biurowych.

Dziś w pałacach znajdują się muzea, w tym jedyne w kraju Muzeum Kinematografii, w budynkach fabrycznych urządzane są biura i ekskluzywne mieszkania, ale przede wszystkim na „Księży Młynie” można poczuć ducha XIX-wiecznej Łodzi.

Ulica Piotrkowska

Jest to jeden z najsłynniejszych deptaków w Polsce i jedna z najdłuższych ulic handlowych
w Europie
, licząca ponad 4 km.

W latach 20. XIX wieku doszło do powstania dwóch nowych dzielnic Łodzi – „Nowego Miasta”
i osady „Łódka”, które zostały połączone wyregulowanym traktem Piotrkowskim. W czasie intensywnego rozwoju ulica Piotrkowska stała się kręgosłupem miasta, przy którym każdy fabrykant, zamożny mieszczanin chciał postawić swoją kamienicę. Zaczęły intensywnie powstawać pałace, hotele, banki, restauracje, ekskluzywne sklepy i siedziby towarzystw aukcyjnych. Dziś zachęca szeroką gamą gastronomiczną oraz licznymi festynami;

Stary Cmentarz

Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej to trójwyznaniowa nekropolia z połowy XIX wieku.

Jest to trzeci z kolei cmentarz w Łodzi, ale najstarszy zachowany. Na trzech częściach katolickiej, prawosławnej i ewangelickiej zachowanych jest szereg zabytkowych grobowców, w tym największy w Polsce neogotycki grobowiec rodziny Scheiblerów.

Nowy Cmentarz Żydowski

Łódzki kirkut to największa w Europie nekropolia żydowska na której pochowanych jest około 250 tysięcy osób. Oprócz tysięcy zachowanych macew na cmentarzu znajdują się także nie typowe w kulturze żydowskiej grobowce rodzinne, w tym największy na świecie żydowski grobowiec rodziny Poznańskich. Przy cmentarzu znajduje się także największy na świecie dom przedpogrzebowy.

OFF Piotrkowska

To unikalny w skali ogólnopolskiej projekt skupiający przedstawicieli przemysłów kreatywnych.

W jednym miejscu swoje podwoje otworzyły pracownie projektantów mody, designu, architekci, kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store oraz klubokawiarnie. Przy Piotrkowskiej 138/140 powstał najmodniejszy dziś w Łodzi punkt na kulturalnej mapie miasta. Na terenie dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa realizowany jest projekt, którego celem jest stworzenie alternatywy dla głównego konsumenckiego nurtu, kształtującej ten obszar na wzór bohemy tętniącej życiem tylko w sobie właściwym tempie

Biała Fabryka

Jest to najstarsza zachowana fabryka w mieście. Swoją nazwę zawdzięcza od koloru, na który pomalowana jest elewacja fabryki.
Ludwik Geyer w 1836 roku sprowadził pierwszą w Łodzi maszynę parową i wybudował pierwszy fabryczny komin, dając początek nowej erze w wielkoformatowym przemyśle. Dziś w budynkach pofabrycznych mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa, a na tyłach został utworzony skansen miejskiej architektury drewnianej.

Przez Łódź przebiega szereg turystycznych szlaków pieszych i rowerowych.

Na terenie miasta organizowane są szlaki tematyczne, m.in. Szlak Filmowy, Szlak Zabytków Techniki, Szlak Bajkowy.

W Łodzi działa Centrum Informacji Turystycznej, które posiada sieć punktów informacyjnych, ulokowanych w najważniejszych częściach miasta. Dla turystów przygotowane są liczne mapy miejskie jak i tablice informacyjne, znajdujące się przy najważniejszych atrakcjach i zabytkach.

Punkt Informacji Turystycznej na Dworcu PKP Łodź-Kaliska
ul. Karolewska 55, 94-023 Łódź
tel.: (+48) 42 205 42 00

Punkt Informacji Turystycznej na Lotnisku im. Wł. Reymonta
ul. Gen. Maczka 35, 94-328 Łódź
tel.: (+ 48) 42 253 14 03

Punkt Informacji Turystycznej na Starym Rynku
Stary Rynek 1, 90-001 Łódź
tel.: (+48) 42 661 46 66, (+48) 42 656 82 84

Punkt Informacji Turystycznej w Manufakturze
Rynek Manufaktury , Łódź
tel.: (+48) 695 131 113